Komunikacyjna sesja RO

    2011-11-22

    Ta sesja Rady Osiedla Osowa miała być wyjątkowa. Radni oczekiwali gości, którzy mogliby swoimi decyzjami w znaczący sposób poprawić funkcjonowanie naszego osiedla w zakresie komunikacji miejskiej.

    Niestety goście zawiedli. Chociaż jeszcze wczoraj potwierdzali swoje przybycie, dzisiaj po południu stało sie ono niemożliwe. Oczekiwanymi uczestnikami sesji RO mieli być:

    • Wiceprezydent Miasta - Maciej Lisicki;
    • Zastępca dyrektora ds. przewozów ZTM Gdańsk - Sebastian Zomkowski.

    Ostatecznie w imieniu Miasta wystąpił Pan Jarosław Zając, kierownik sekcji Usług Przewozowych ZTM. Na spotkaniu obecna była także radna miasta, Pani Małgorzata Chmiel.

    W imieniu Rady Osiedla najważniejsze propozycje zmian w organizacji przewozów zbiorowych zaproponowali przedstawiciele Komisji ds. infrastruktury i komunikacji: Maciej Juchniewicz i Karol Ważny, którzy ujęli je w pięciu punktach:

    1. przedłużyć linię 179 do Wrzeszcza przez Zaspę, np. trasą: z pętli - Piastowska - Chłopska - Hallera - Uniwersytet Medyczny;
    2. przedłużyć linię 110 do Osowy trasą: Nowy Świat - Barniewicka - Kielnieńska - Wodnika.
    3. uruchomić autobus wewnątrzosiedlowy.
    4. uruchomić dodatkowy kurs nocnej linii N1 z Oliwy ok. 2:20 tak, aby w tygodniu trasa wiodła przez Sopot i Gdynię, a w weekend - bezpośrednio do Osowy.
    5. wyposażyć przystanki w wiaty Wodnika, Barniewicka, Kielnieńska.

    Poza "planem" pojawiły sie też inne propozycje, np.: przedłużenie linii 210 do Przesypowni, zorganizowanie transportu dla rejonu Planetarna/Wenus w formie busu, który kursowałby w godzinach szczytu, zsynchronizowanie poszczególnych linii autobusowych, tramwajowych, skordynowanie z SKM; np.: N1 z N5, 171 i 210.

    Podstawową przeszkodą w realizacji tych pomysłów są ograniczenia budżetowe. ZTM nie dysponuje rezerwami w zakresie taboru oraz "kilometrówki". Nie może więc uruchomić, przedłużyć linii. Jedyną szansą pozyskania nowych środków komunikacji w Osowie jest ...likwidacja ich w innej części miasta. Taka sytuacja może nastąpić po uruchomieniu nowych linii tramwajowych, gdyż wtedy - w ramach realizacji zamysłu niedublowania się środków komunikacji na tej samej trasie - zostaną zlikwidowane lub skrócone linie autobusowe.

    Musimy też zdawać sobie sprawę, że chociaż odczuwamy niedogodności, to w znacznie gorszej sytuacji są obecnie południowe dzielnice Gdańska. Zdarza się, że autobus nie zatrzymuje sie na przystanku z powodu przepełnienia.

    Pan Jarosław Zając pozytywnie ocenił pierwszą propozycję, przedstawioną przez radnych i stwierdził, że jeżeli tylko pojawi się taka możliwość, wysoce prawdopodobna jest jej realizacja. Negatywnie odniósł się jednak do kwestii wydłużania linii. Kursują one niepunktualnie, dochodzi nawet do "wypadania" kursów, a wszystko przez korki. Synchronizacja rozkładów jazdy niektórych linii wydaje się możliwa do wykonania "bezkosztowo".

    Radni zaznaczyli, że wielokrotnie zdarza się, iż kierowcy, motorniczy wykazują barak zwykłej uprzejmości, życzliwości. Bywa, że autobusy (np. nocne) odjeżdżają przed czasem, zmuszając potencjalnych pasażerów do długiego oczekiwania na kolejny autobus. Takie zachowanie Pan Jarosław Zając ocenił jako niedopuszczalne i zachęcił do zgłaszania takich przypadków drogą mailową: ztm@ztm.gda.pl

    Pani Małgorzata Chmiel zaznaczyła, że miasto obrało właściwy kierunek rozwoju, stawiając na rozbudowę komunikacji zbiorowej. Nie jest ona jednak jeszcze konkurencyjna wobec prywatnego transportu. Nie można więc na razie ograniczać ilości miejsc parkingowych.

    Przeorganizowanie komunikacji miejskiej będzie aktualne do czasu uruchomienia PKM. Wtedy trzeba będzie gruntownie zmienić cały funkcjonujący obecnie system.

    Pozostaje czekać na odpowiedź ze strony ZTM oraz ciągle przypominać o naszych bolączkach.


    W dalszej części sesji RO podjęła dwie uchwały:

    • o zmianie w uchwale budżetowej i przeznaczeniu 400 zł na WOJEWÓDZKI KONKURS WOKALNY KLAS INTEGRACYJNYCH „KOLĘDUJMY RAZEM”, organizowany przez Szkołę Podtawową Nr 81;
    • o zmianie organizacji ruchu na skrzyżowaniu Wodnika/Jednorożca poprzez zainstalowanie sygnalizacji świetlnej.

    Rada Osiedla udzieliła poparcia bliższej współpracy sekcji unihokeja OLIMPII Osowa z Gimnazjum nr 33.

    Pani Chmiel poinformowała, że jest duża szansa na pozyskanie większego pomieszczenia na siedzibę rady. Przypomnaiła również, że trwają i są na dobrej drodze próby załatwienia kwestii odwodnienia rejonu Planetarnej/Konstelacji.

    Pani Maria Bank i Pan Maciej Juchniewicz zdali relację ze spotkania w siedzibie LWSM "OSOWA". Do RO wpłynęło pismo ze spółdzielni, co upoważnia radę do podjęcia działań. Rada Osiedla nie zamierza stawać po niczyjej stronie konfliktu, a raczej widzi dla siebie rolę mediatora. Niezbędne wydaje się spotkanie z dyrekcją szkoły podstawowej, ponieważ planowane przez spółdzielnię zmiany najbardziej uderzą w jej uczniów i ich rodziców, o których powinna zadbać właśnie szkoła.

    Następna sesja, która będzie miała charakter spotkania opłatkowego, planowana jest na 13.12.11. na godz. 18:00.


    « wróć | wersja do wydruku | odsłon: 2528

    Polecamy

     

     

     

     

     

     

    Wsparcie prawne portalu:


     

    Osowianin Roku

     

    Nieodpłatne poradnictwo
    w Gdańsku


     

     


     Plan spotkań z kulturą Pomorza