Ta inwestycja budziła wiele emocji już na etapie projektu zmian planu zagospodarowania.
Zaczęło się od tego, że właściciel terenu w rejonie Junony/Hery, firma RAI w osobie Pana Andrzeja Rynkiewicza, zwrócił się do Biura Rozwoju Gdańska o zmianę obowiązującego planu zagospodarowania. Przygotowano projekt i we wrześniu 2010 roku doszło do jego wyłożenia.
Projekt spowodował sprzeciw mieszkańców - sąsiadów miejsca, gdzie miałoby powstać nowe osiedle. Zakładał on podniesienie wysokości zabudowy do 16 m, a tym samym wzrost gęstości zaludnienia. Mieszkańcy wyrazili swój zdecydowany sprzeciw w formie złożenia wniosków do projektu. Doszło również do spotkań negocjacyjnych:
Okazało się jednak, że podczas procedur popełniono błędy formalne ---> Nowe informacje w sprawie planu zagospodarowania Junony / Hery i wszystko trzeba było zacząć od nowa. Doszło do Ponownego wyłożenia planu zagospodarowania i mieszkańcy jeszcze raz złożyli wnioski. Zostały one jednak odrzucone, a plan ostatecznie został zatwierdzony przez Radę Miasta Gdańska.
Jednocześnie przedstawiciele mieszkańców przy udziale Rady Osiedla Osowa prowadzili negocjacje z Panem Rynkiewiczem, aby na drodze porozumienia sąsiedzkiego "złagodzić" założenia planu. Rozmowy zakończyły się podpisaniem przez właściciela firmy RAI oświadczenia:
Mieszkańcy okolicznych domów obawiają się jednak, że rozpoczęcie inwestycji znacznie pogorszy stan ulicy Junony. Ta droga gruntowa wielokrotnie była rozjeżdżana przez ciężkie pojazdy. Podczas topnienia śniegu lub opadów deszczu bywała nieprzejezdna. Mieszkańcy z własnych środków utwardzili nawierzchnię. Ta okoliczność również przewijała się w negocjacjach.
Do naszej redakcji kilka dni temu napłynęła informacja wraz ze zdjęciem:
Pan Rynkiewicz na spotkaniu u pani radnej zapewniał, że nie ma zamiaru wykorzystywać ulicy Junony do swojej nowej budowy, powodem była nasza prośba żeby się dołożył do utwardzenia tej drogi.
Na zdjęciu: Wywrotka stoi w wykopie, a koparka nakłada ziemię
Na zdjęciu: Wywrotka wyjeżdża z wykopu i jedzie ulicą Koziorożca
Na zdjęciu: Wywrotka mknie już ulicą Junony.
Sprawę przekazaliśmy radnej miasta, Pani Małgorzacie Chmiel, która uczestniczyła w negocjacjach i zawieraniu porozumienia. Pani Małgorzata zajęła się sprawą i interweniowala u wlasciciela RAI. Poniżej publikujemy odpowiedź Pana Andrzeja Rynkiewicza wraz z nadesłanymi przez niego zdjęciami:
Szanowna Pani,
W nawiązaniu do rozmowy z dnia wczorajszego, tj. 08-08-2012r. pragnę Panią poinformować, że zobowiązania RAI Przedsiębiorstwo Budowlane nie dotyczyły korzystania z ul. Junony na cele budowlane osiedla „Ogrody Diany”. Zobowiązaliśmy się jedynie do niekorzystania z ul. Diany na odcinku od ul. Koziorożca do terenu parku przy ul. Heleny.
Ul. Junony jest jedynym dojazdem, aby realizować nową inwestycję Ogrody Diany. Jednak w chwili obecnej nie zaczęliśmy inwestycji, więc jest niemożliwe, abyśmy korzystali z przejazdu.
W załączeniu przesyłamy zdjęcia trwających inwestycji przy ul. Junony. Są to zdjęcia prac naprawczych i remontowych na osiedlu wybudowanym przez Mieszkaniową Spółdzielnię Budownictwa Ekologicznego, jak również zdjęcia inwestycji – domu jednorodzinnego należącego do syna Pana Bagińskiego, który był prezesem MSBE.
Z poważaniem,
Andrzej Rynkiewicz